JIU-JITSU NE WAZA
Jiu-Jitsu Ne Waza
Földharc
Jiu-Jitsu Ne-Waza System (Gi és No Gi)
1. Általánosságok
Két versenyző küzd egymás ellen sportszerű keretek között. A küzdelem célja győzelem elérése lekopogtatással (submission - fojtás vagy feszítés révén) illetve pontozással.
2. A verseny küzdelmi elemei:
Dobások, földre vitelek, feszítések és fojtások álló helyzetben, földharc, kontroll- és pozíciójavító technikák (guard elhagyása, forgatás), kulcsok és fojtások a földön.
A versenyszámban érvényes további korlátozások, szabályok, irányelvek, alkalmazások, a különböző esemény-formákhoz (versenyformákhoz) kapcsolódó protokollokkal, súlycsoportokkal, korkategóriákkal összefüggésben, a szabályzatban megtalálhatók.
3. A menetidő
A menetidő kor kategóriától függő. Az U18, ADULT (U21, 21+) és MASTERS kategóriákban a küzdelmi idő 6 perc. Két mérkőzés között a pihenőidő a mérkőzés időtartamával egyezik meg. Döntőnél a versenyző kérheti a mérkőzés menetidejének kétszeresét is pihenésre.
Ha a mérkőzés döntetlennel végződik, és nem lehet különbséget tenni sem előnypontok, sem pedig büntetések összegzésével, a mérkőzésvezető bíró a bírók többségi döntése alapján kihirdeti a győztest.
Magyar Bajnokságon (vagy más kvalifikációs versenyen) az U18 és felette levő korosztályban a döntő mérkőzés döntetlen, akkor 2 perces hosszabbítás során "aranyponttal" kell eldönteni, ki a győztes. Ha ez sem hoz eredményt, a bírók döntenek a győztest illetően.
Az U16 és az alatti korosztályoknál a menetidő és a technikai elemek eltérőek!
(lásd: korosztályos szabályok!)
4. Védőfelszerelés
A versenyzők fogvédőt használhatnak, de nem kötelező. A férfi versenyzők nem viselhetnek herevédőt. A női versenyzők nem viselhetnek mellvédőt.
5. Korosztályok
MIKRO - U6 - 4/5 évesek (MICRO) - a sportvetélkedő szabályai az érvényesek
MIKRO - U8 - 6/7 évesek (MICRO) - a sportvetélkedő szabályai az érvényesek
KÖLYÖK - U10 - 8/9 évesek (MIDGET) - a sportvetélkedő szabályai az érvényesek
GYEREK - U12 - 10/11 évesek (CHILDREN)
KADET - U14 - 12/13 évesek (CADET)
KADET - U16 - 14/15 évesek (CADET)
IFJÚSÁGI - U18 - 16/17 évesek (JUNIOR)
IFJÚSÁGI - U21 - 18/20 évesek (ADULT)
FELNŐTT 21+ évesek (ADULT)
FELNŐTT 35+ évesek (MASTERS)
6. A következők a súlycsoportok a MSJJSZ versenyein:
U6-U8 korosztálynál a kategóriában indulók súlykülönbsége 32 kg alatt nem lehet több 3 kg-nál, 32 kg felett 4 kg-nál. Fiúk és lányok együtt versenyeznek, de törekedni kell az az azonos neműek kategóriájára.
U10 korosztály súlycsoportjai:
- Lányok: -20 kg, -22 kg, -25 kg, -28 kg, -32 kg, -36 kg, -40 kg, +40 kg
- Fiúk: -21 kg, -24 kg, -27 kg, -30 kg, -34 kg, -38 kg, -42 kg, +42 kg
U12 korosztály súlycsoportjai:
- Lányok: -22 kg, -25 kg, -28 kg, -32 kg, -36 kg, -40 kg, -44 kg, -48 kg, 48+ kg
- Fiúk: -24 kg, -27 kg, -30 kg, -34 kg, -38 kg, -42 kg, -46 kg, -50 kg, 50+ kg
U14 korosztály súlycsoportjai:
- Lányok: -25 kg, -28 kg, -32 kg, -36 kg, -40 kg, -44 kg, -48 kg, -52 kg, -57 kg, +57 kg
- Fiúk: -30 kg, -34 kg, -38 kg, -42 kg, -46 kg, -50 kg, -55 kg, -60 kg, -66 kg, +66 kg
U16 korosztály súlycsoportjai:
- Lányok: -32 kg, -36 kg, -40 kg, -44 kg, -48 kg, -52 kg, -57 kg, -63 kg, 63+ kg
- Fiúk: -38 kg, -42 kg, -46 kg, -50 kg, -55 kg, -60 kg, -66 kg, -73 kg, +73 kg,
U18 korosztály súlycsoportjai:
- Lányok: -40 kg, - 44 kg, - 48 kg, -52 kg, -57 kg, -63 kg, -70 kg, -+70 kg
- Fiúk: -46 kg, -50 kg, -55 kg, -60 kg, -66 kg, -73 kg, -81 kg, -+81 kg
U21- 21+, 35+ korosztály súlycsoportjai:
- Nők: -45 kg, -48 kg, -52 kg, -57 kg, -63 kg, -70 kg. +70 kg
- Férfiak: -56 kg, -62 kg, -69 kg, -77 kg, -85 kg, -94 kg, 94+ kg
7. A küzdelem helyszíne
A küzdelem helyszínének az alábbi feltételeknek kell megfelelnie:
- A küzdőteret, funkciójától függően eltérő színű tatamival kell borítani.
- A küzdőtéren kívüli területet (sávot) biztonsági sávnak nevezik.
- A küzdőtér és biztonsági zóna együtt alkotja a mérkőzésteret.
További biztonsági sávok nem részei a mérkőzéstérnek.
8. Edzők
A mérkőzés ideje alatt versenyzőnként egy edző jelenléte megengedett.
Az edző a verseny ideje alatt a pást mellett, az arra kijelölt helyen tartózkodhat, és onnan láthatja el tanácsokkal a versenyzőt.
Az edzőknek tisztában kell lenniük a rájuk vonatkozó előírásokra. Viselkedésüknek a harcművészetek etikai szabályainak kell megfelelnie.
Az edzők öltözete legyen az alkalomnak megfelelő (komplett öltöny vagy ruházat). A selejtezők ideje alatt a csapat egyenviselete is elfogadott. Amennyiben az eseményhez van öltözködési előírás, akkor annak kell megfelelnie.
Ha az edző oda nem illő viselkedést tanúsít a versenyzők, a bírók illetve a nézők vagy bárki más felé, a mérkőzésvezető bíró (MR) dönthet a hivatalos személyeknek fenntartott területről való eltávolításáról a mérkőzés időtartamára.
Amennyiben továbbra is folytatja a sportszerűtlen magatartást, a mérkőzés bírói utasíthatják a teljes rendezvény (Torna) hivatalos területének elhagyására. Ez a joga a szervezőnek/ házigazdának is fennáll.
8. Versenyruházat és személyes követelmények
Meg kell bizonyosodni róla, hogy a versenyző megfelel mind a személyes mind az öltözködési előírásoknak, a vonatkozó szabályzatoknak megfelelően.
Ha a versenyző nem felel meg a hatályos követelményeinek, akkor nem kezdheti meg a mérkőzést. Ugyanakkor: kap lehetőséget a felszerelés kifogásol elemeinek cseréjére, és azok bemutatására a megengedett időtartamon belül. (2 perc)
Gi versenyszámban: a versenyzőknek tiszta, jó állapotú gi-t kell viselniük. Méretében igazodjon a viselőjéhez, és az anyaga legyen megfelelő fogású a küzdelemhez.
Nőknél kötelező a testre feszülő, rugalmas alsó póló viselete.
NoGi versenyszámban: a versenyzőknek tiszta, jó állapotú, testhez szoruló ruházatot kell viselniük (rashguard).
A versenyzők kötelesek rövidre vágott kéz és lábkörmökkel megjelenni.
A versenyzők semmi olyant nem viselhetnek, ami másra nézve veszélyes, esetleg sérülést idézhet elő.
Hosszú hajat össze kell fogni lágy hajpánttal. A "hejab" (muszlim fejfedő) viselete engedélyezett.
9. Bírók
A mérkőzésvezető bíró a mérkőzés során a legfőbb döntéshozó.
A bíró döntése az egyes mérkőzések eredményét illetően kétségbevonhatatlan.
Az alábbi körülmények esetén a döntés megváltoztatható:
I. A mérkőzésvezető bíró egyeztethet az esemény főbírójával, de a végső döntés akkor is az övé marad a mérkőzés kimenetelét illetően.
II. A mérkőzésvezető bírónak beszélnie kell a pástvezető bíróval, hogy miként megy a besorolás és megváltoztathatja az eredményt, ha még nem kezdődött el a következő forduló.
A mérkőzésvezető bírói döntése a pontok, előnypontok és büntetések odaítélését illetően végleges és nem változtatható meg.
A mérkőzésvezető bírónak kötelessége közbelépni a mérkőzés során, ha azt szükségesnek ítéli.
A bírónak kötelessége meggyőződni arról, hogy a versenyzők megfelelnek-e a versenyzési előírásoknak.
A bírónak kötelessége felügyelni a védett korosztályoknál (U6-U16) a gerincoszlop terhelését (pl felugrás guardba, vagy háromszög fojtással történő földrevitel esetén).
A mérkőzésvezető bíró (MR) vezeti a mérkőzést, ő dönt a pontokról és büntetésekről, de kaphat tanácsokat az oldalbírótól (SR).
Egy oldalbíró segítheti a mérkőzésvezető bírót a mérkőzés lebonyolításában, akinek egy széken kell helyet foglalnia a biztonsági sávon kívül. Használhat kamerát, a mérkőzés rögzítésére, és adhat tanácsot (kommunikációs eszköz segítségével).
Engedélyezett két oldalbíró alkalmazása is, akik szükség esetén felülbírálhatják a mérkőzésvezető bíró döntését. (Nekik egymással szemben kell helyet foglalniuk a pást két sarkánál.) Döntőkben két oldalbíró alkalmazható.
Egyetértésre kell törekedniük az oldalbíróknak és a mérkőzésvezető bírónak az ítéleteiket illetően. Az oldalbírók a székükön ülve helyezkednek el a mérkőzés területének sarkainál.
Amennyiben az oldalbírók nem értenek egyet a vezetőbíróval, felállnak és a pontok, előnypontok, büntetések megítélését vagy visszavonását a szabálykönyvben leírt kézjelzésekkel jelzik.
Ha mind a 3 bíró ítéletében ellentmondás van, akkor a köztes eredményt kell megadni. (pl: passing the guard: 1. 3 pontot ad, 2. előnypontot ad, a 3. kéri a pont eltörlését. Ebben az esetben az előnypontot kell megadni.)
Ha az egyik versenyzőnek összegyűlnek a hibapontjai (4 db- akár súlyos hiba, akár csak passzivitásért), a vezetőbíró köteles a súlyos büntetés kézjelét felmutatni mielőtt megállítja a küzdelmet. Ha legalább egy oldalbíró egyetért a döntésével, a bíró döntése életbe lép és jogosult megállítani a küzdelmet és kihirdetni a leléptetést.
Ha a mérkőzésvezető bíró az egyik versenyzőt súlyos szabálytalanság miatt le akarja léptetni, a súlyos szabálytalanság kézjelét fel kell mutatnia, mielőtt megállítja a küzdelmet. Ha legalább egy oldalbíró egyetért a döntésével, akkor a döntés életbe lép, megállíthatja a küzdelmet és kihirdetheti a leléptetést.
Ha a mérkőzés döntetlennel végződik, és nem lehet különbséget tenni sem előnypontok, sem pedig büntetések összegzésével, a mérkőzésvezető bíró maga mellé szólítja a versenyzőket álló pozícióba (egyiket a baljához, a másikat a jobbjához), két lépést hátralép és jelez az oldalbíróknak, hogy álljanak fel. Ezután tesz jobb lábbal egy lépést előre, majd kezdeményezésére mind a 3 bíró jelez a győztes színének megfelelő karjának felemelésével. Ezt követően a mérkőzésvezető bíró a bírók többségi döntése alapján kihirdeti a győztest.
10. Titkárság
A titkárság, a mérkőzésvezető bíró mérkőzés kezdeténél elfoglalt pozíciójával szemben helyezkedik el.
11. A mérkőzés menete
A versenyzők egymással szemben állnak a küzdőtér közepén, egymástól körülbelül két méter távolságra. A mérkőzésvezető bíró (MR) jobb oldalán áll a piros, baloldalán a kék öves versenyző. A mérkőzésvezető bíró (MR) jelzésére a versenyzők először a bíró felé, majd egymás felé hajtanak végre meghajlást.
A mérkőzés álló helyzetből indul, a "FIGHT" vezényszóra.
A versenyzők kontroll alatt tarthatják egymást és váltogathatják a pozícióikat, de a küzdelemnek aktívnak kell lennie.
Minden olyan esetben, amikor a versenyzők elhagyják a küzdőteret, a küzdelmet meg kell állítani és a küzdőtér közepéről, álló pozícióból kell folytatni a mérkőzést.
Ha az egyik versenyző kiszorítja a másikat a biztonsági sávba mialatt stabilizálni próbálja a pontot érő pozícióját, a bíró várhat amennyire lehetséges, majd ha a kontrollpozíció 3 másodpercig stabil, akkor megállítja a mérkőzést, megadja pontot, és utána ugyanabból a pozícióból indítja újra a küzdelmet a küzdőtér közepéről.
Ha a versenyzők testének 2/3-a elhagyja a küzdőteret akár talpon, akár egy nem stabil pozícióban a földön, a mérkőzésvezető bírónak meg kell állítania a mérkőzést, és a küzdőtér közepéről, álló helyzetből kell újra indítani a küzdelmet.
A mérkőzés végén a mérkőzésvezető bíró a küzdőtér közepére hívja a versenyzőket és az asztali bíróval szemben állva kihirdeti a győztest. Ezután jelt ad a meghajlásra. A versenyzők először egymás, majd a mérkőzésvezető bíró felé hajolnak meg.
Bírói karjelzések:
Lásd: letölthető szabálykönyv
A "FIGHT" és "STOP" jelzések alkalmazása:
A mérkőzésvezető bíró a "FIGHT"vezényszóval indítja el a mérkőzést és ugyanezzel a vezényszóval indítja újra az esetleges megszakítás után is.
- "FIGHT" vezényszót használ a mérkőzésvezető bíró abban az esetben is, ha a versenyzőknél passzivitást észlel.
- A mérkőzésvezető bíró a "STOP" vezényszóval állítja meg időlegesen, vagy véglegesen a mérkőzést. Ebben az esetben a versenyzők nem mozdulhatnak.
- A "STOP"vezényszó után a mérkőzésvezető bíró elrendelheti, hogy ugyanabból a pozícióból folytassák, amiben voltak a jelzés pillanatában. A mérkőzés folytatásához a mérkőzésvezető bíró a "FIGHT" vezényszót használja.
- "STOP" vezényszó alkalmazható:
- Ha mindkét versenyző teljesen elhagyja a küzdőteret egy könnyen felismerhető pozícióban, akkor a bíró visszahívja őket a küzdőtér közepére, és ott ugyanabból pozícióból folytathatják a küzdelmet
- Bármely esetben, amikor a mérkőzésvezető bíró szükségesnek látja (pl.: megigazítani a gi-t, ítéletet hirdetni, sérülés vagy veszély gyanúja esetén):
- Ha valamelyik versenyző megsérül, elveszíti az eszméletét, vagy rosszul lesz.
- Feladás esetén (kopogtatás, hangjelzés, esetleges egyéb jelek).
- Ha a küzdelem befejeződött.
12. Pontok
- Minden olyan akció, ami feladáshoz vezethet pontot ér.
- A védekező akciókat nem pontozzák.
Pontok:
Pontokat a mérkőzésvezető bíró adhat bármikor a mérkőzés során, ha a versenyző megtartja a pozícióját legalább 3 másodpercig.
A pontokat az aktuális színnel jelölt kézzel kell felmutatni és ujjakkal jelezni azok számát.
Abban az esetben, ha a versenyző szándékosan hagyja el a küzdőteret, hogy meggátolja ellenfelét egy átforgatás (SWEEP) vagy egy földrevitel (TAKEDOWN) véghezvitelében a bíró 2 ponttal jutalmazza a támadó felet és egy büntetőponttal illeti azt, aki elhagyta a küzdőteret.
A versenyző halmozhatja a pontjait, ha egymás után olyan technikákat visz véghez melyek egyre magasabb rendűek. Ez azt jelenti, hogy ha egyre magasabb pozícióba kerül a versenyző, akkor csak a legvégén, kell a 3 mp kontroll. (pl ha guard -ból felülről egyből mountba ül, az 3+4 pont).
Az a versenyző, aki pontszerző pozícióba kerül, de közben egy faladásra kényszerítő technikát indítanak rajta (pl: megérkezik mountba de a másik még fojtja) akkor addig nem kapja meg a pontot amíg ki nem szabadul a feladásra kényszerítő technikából.
Az a versenyző, aki pontszerző pozícióba kerül, de csak addig, amíg kiszabadul a feladásra kényszerítő fogásból, nem szerez előnypontot. De ha meg tudja tartani a pozíciót 3 másodpercig, akkor jár a pont.
Az a versenyző, aki általános vagy halmozott pontszerző pozícióban van miközben az ellenfele feladásra kényszerítő technikát alkalmaz rajta, csak egy előnypontban részesül, ha nem tudja feloldani a feladásra kényszerítő technikát a mérkőzés végéig.
(Submission hold = Feladásra kényszerítő fogás. Pl.: fojtás, karfeszítés stb.)
Előnypontok:
- Előnypont akkor is adható, ha már a mérkőzés ideje letelt, de eredményt még nem hirdettek. Ha a versenyző pontszerző pozícióban volt az idő leteltének pillanatában.
- Előnypont adható akkor, amikor a versenyző elér egy pontszerző "pass"- pozíciót, de nem képes azt stabilan megtartani az előírt 3 másodpercig. Előnypont akkor is adható, ha a versenyző nem tökéletesen hajt végre pontszerző "pass" - pozíciós technikát. A versenyző előnyponttal jutalmazható, ha a bíró úgy ítéli meg, hogy az ellenfél veszélyben volt, közel a feladáshoz, hiába sikerült elhagynia a fogást. A mérkőzésvezető bírónak kell eldönteni, hogy mennyire állt közel a versenyző a tökéletes technikához, illetve, hogy az ellenfél volt-e valós veszélyben vagy nem.
A. FÖLDREVITELEK (TAKE-DOWN)
Amikor a versenyző végrehajtja a földre vitelt, de az ellenfél nem az oldalára vagy a hátára érkezik és 3 másodpercen belül feláll.
Amikor a versenyző megkísérel egy fél lábas földre vitelt, megragadja az ellenfél lábát és arra kényszeríti, hogy hagyja el a küzdőteret a dobás elkerülésének érdekében, a mérkőzésvezető bíró köteles megállítani a mérkőzést.
Amikor az egyik versenyző, álló helyzetből a hasára vagy négykézláb térdelő helyzetbe kényszeríti az ellenfelét, csak akkor adható meg a 2 pont a földre vitelért, amennyiben a földre vitelt indító versenyző átfogja az ellenfele derekát (back clinch). Nem szükséges, hogy a két sarok (hook) be legyen akasztva, de az ellenfél legalább egyik térde a földön kell, hogy legyen.
A versenyzőnek, aki még azelőtt megindít egy földre vitelt, hogy ellenfele guard-ot húzna, (szinte egyidejű végrehajtás esetén) és sikerrel jár, 2 pont vagy előnypont adható.
Amennyiben az egyik versenyző fogja ellenfele nadrágját miközben az guard-ot húz, 2 pont illeti a földre vitelért, abban az esetben, ha a földön legalább 3 másodpercig kontroll alatt tartja ellenfelét.
Amennyiben az egyik versenyző guard pozícióba ugrik, és a levegőben marad a háta (pl.: a lábával már átkulcsolta ellenfele derekát, de az nem esett el) az álló helyzetben lévő versenyzőnek 3 másodpercen belül le kell őt tennie a földre és legalább 3 másodpercig kontroll helyzetben kell tartania ahhoz, hogy megkapja a földre vitelért járó 2 pontot.
Amennyiben az egyik versenyző csak azután indítja meg a földre vitelt, hogy ellenfele már guard-ot húzott, nem illeti meg a 2 pont vagy az előnypont.
Amennyiben az egyik versenyző a biztonsági zónában kényszeríti földre az ellenfelét, akkor adható meg a földre vitelért járó 2 pont, ha a földre vitelt végrehajtó versenyző mind a két lába a küzdő zónában volt a földrevitel megindításakor. A bíró csak a 3 másodperces kontroll kialakítása után állítja meg a mérkőzést. A bíró a pont megítélése után küzdőzóna közepén indítja újra a mérkőzést, abból a pozícióból, amiben a versenyzők a mérkőzés megállításának a pillanatában voltak.
Ha az ellenfélnek egy vagy mind a két térde a földön van, akkor a földre viteli technikát végrehajtó versenyzőnek csak akkor jár a pont, ha ő állt a földrevitel kivitelezésének pillanatában.
Ha a földrevitel során a versenyző kiemeli ellenfele egyik vagy mindkét lábát és úgy viszi le a földre, de az ellenfél ülő pozícióba kerül és onnan kontra technikát hajt végre, akkor csak az ellenfél kap pontot.
Pontot nem érő földre vitelek:
Ha versenyzőnek sikerül elkerülnie az átfordítást (sweep) és közben sikerül átfordítania az ellenfelét, aki a hátára vagy az oldalára érkezik, nem kaphat földre viteli pontot, vagy előnypontot.
Ha a versenyző álló pozícióban van és az ellenfele közben hátsó kontrolt alkalmaz úgy, hogy egy vagy kettő bokája be van akasztva és nincs egy lába sem a tatamin, akkor nem kaphat földre viteli pontot akkor sem, ha földre vitel után stabil pozícióban meg is tudja tartani 3 másodpercig.
- A mérkőzés során ha a versenyző azért ad fel egy pozíciót, hogy abból kilépve újra visszaléphessen, a pontot még egyszer nem kaphatja meg érte
- Pontot abban az esetben adhat a mérkőzésvezető bíró, ha a versenyző a technikát meg tudja stabilan tartani 3 másodpercig.
- Minden fojtás engedélyezett kivéve a pusztakezes és az ujjakkal történő fojtást.
- Minden feszítés vállon, könyökön és csuklón engedélyezett.
- Minden feszítés engedélyezett a lábon és a bokán is, kivéve, ami annak csavarásával jár. Ha a versenyzőnek egyenes irányú feszítéssel terhelik a lábát, ő pedig ki szeretne belőle fordulni, és a csavaró hatás miatt kopognia kell, akkor elveszíti a küzdelmet feladással.
Pontot nem érő földrevitelek:
Ha versenyzőnek sikerül elkerülnie az átfordítást (sweep) és közben sikerül átfordítania az ellenfelét, aki a hátára vagy az oldalára érkezik, nem kaphat földre viteli pontot, vagy előnypontot.
Ha a versenyző álló pozícióban van és az ellenfele közben hátsó kontrolt alkalmaz úgy, hogy egy vagy kettő bokája be van akasztva és nincs egy lába sem a tatamin, akkor nem kaphat földre viteli pontot akkor sem, ha földre vitel után stabil pozícióban meg is tudja tartani 3 másodpercig.
B. KONTROL TECHNIKÁK (3 MÁSODPERC)
C. TÉRD A HASON (KNEE ON THE BELLY)
Amikor a versenyző felülről tartja meg az oldalsó kontrolt miközben a térdét az ellenfél mellkasára, hasára, vagy a bordájára helyezi. Mindeközben a talpa a tatamin van, arca az ellenfél felé néz. Az ellenfél feküdhet az oldalán vagy a hátán.
2 pontot ér a technika, amikor az egyik térd az ellenfélen, a másik pedig a tatamin helyezkedik el.
D. ELSŐ ÉS HÁTSÓ MOUNT
Amikor a versenyző felül van, nincs sem guardban, sem half guardban, rajta ül az ellenfél felsőtestén, két lábfeje rajta van a tatamin, vagy egyik lábfeje a tatamin a másik a váll alatt, arccal az ellenfél felé van.
Ha a versenyző a kontroltechnikát nem képes elég ideig megtartani, illetve tökéletesen kivitelezni akkor csak előnypont jár.
E. GUARD POZÍCIÓ ÉS PASSING GUARD
Guard elhagyásnak számít, mikor a versenyző guard pozícióból (full-guard vagy half-guard) kikerülve megkísérel a földön 3 másodpercig megtartani egy kontroltechnikát (észak-dél, oldalsó kontrol).
Kiszabadulás a guard-ból és megkísérli megtartani 3 másodpercig a kontrolpozíciót.
Előnypontot ér:
Ha a versenyzőnek csak félig sikerül kiszabadulnia a guard-ból (half-guard-ba), de az ellenfelét stabilan kontrol alatt tudja tartani szemtől szemben.
Ha az egyik versenyző megpróbálja megkerülni ellenfele guard-ját, de az eközben a védekező versenyző négykézláb helyzetbe kerül.
F. ÁTFORGATÁS (SWEEP)
Olyan átfordítás ami guard-ból indul, de nem felsőpozícióban végződik, nem jutalmazható előnyponttal.
A guard-ból hátsó mountba történő váltás 3 másodperces kontrollal is "sweep-nek minősül, de legalább az egyik térdnek a tatamin kell lennie.
G. SUBMISSION = FELADÁSRA KÉNYSZERÍTŐ FOGÁSOK
Alkalmazásukkal kapcsolatban korosztály szerinti szabályozások találhatók a szabálykönyvben
Feladási szándék jelzése (During submission hold):
Ha a versenyző kettőt kopogtat magán /az ellenfelén/ a földön jól látható módon.
Ha a versenyző karjai nem szabadok feladási szándékát a lábfejével is jelezheti.
Ha a versenyző szóban jelzi feladási szándékát, meg kell állítani a mérkőzést!
Ha a versenyző fájdalmában felkiált egy feszítés következtében, az is feladásnak minősül.
A versenyző elveszíti a mérkőzést egy szabályos technika következtében, ha eszméletét veszíti. Elveszti akkor is, ha az véletlenül következik be és nem az ellenfél egy szabálytalan technikája következtében.
A mérkőzést megállítják és a támadást végrehajtó versenyzőt kihirdetik győztesnek.
A mérkőzést megállítják és a támadást végrehajtó versenyzőt kihirdetik győztesnek.
A versenyző előnyponttal jutalmazható, ha a bíró úgy ítéli meg, hogy az ellenfél veszélyben volt, közel a feladáshoz, hiába sikerült elhagynia a fogást.
A versenyző előnyponttal jutalmazható, ha a bíró úgy ítéli meg, hogy az ellenfél veszélyben volt, közel a feladáshoz, hiába sikerült elhagynia a fogást.
Ha a versenyző már a biztonsági zónában van, de egy stabil pontszerző pozícióban, akkor a bíró nem köteles megállítani a mérkőzést.
Ha az ellenfél egy feladást eredményező technikából való szabadulás közben véletlenül elhagyja a küzdőteret a mérkőzésvezető bíró megállítja a mérkőzést és 2 pontot adhat a támadást indító félnek. Amennyiben ezt szándékosan teszi, az leléptetést von maga után.
Ha a küzdelmet megszakítják, azért mert a feladást eredményezhető technika következtében elhagyják a küzdőteret, akkor a mérkőzésvezető bíró egy előnypontot ítélhet meg a kezdeményező félnek, az előnypontok szabályozását figyelembe véve.
A mérkőzésvezető bírónak meg kell állítani a mérkőzést, majd a versenyzők a küzdőtér közepéről álló helyzetből folytathatják a küzdelmet.
13. Büntetések / tiltott technikák
Büntetéseket 4 lépésben lehet adni:
- 1. Büntetés: Figyelmeztetés!
- 2. Büntetés: Előnypont az ellenfélnek.
- 3. Büntetés: 2 pont az ellenfélnek.
- 4. Büntetés: Diszkvalifikáció.
A. ENYHÉNEK MINŐSÍTETT HIBA
- a. Passzivitás/technikai monotonitás (elakadás): amikor az egyik versenyző nem törekszik egyre változatosabb technikákkal előny elérésére, vagy akadályozza a másikat ilyen technikák véghezvitelében. A bíró elszámolhat 20 másodpercig, majd a technikai változatosság (aktivitás) hiányáért a passzivitás kézjelével és a "FIGHT vezényszóval akcióra figyelmeztetheti a versenyzőt, ezt már a büntetés jelének bemutatása követi.
- b. A pást elhagyása vagy az ellenfél kitaszítása technika nélkül.
- c. Ha a versenyző csak körbe mozog a szőnyegen menekülve a küzdelem elől.
- d. Ha mindkét versenyző egyszerre próbál guard-ba menni és 20 másodpercen belül nem sikerül felső pozíciót, vagy pontszerző helyzetet előidézni, a mérkőzésvezető bíró megállítja a mérkőzést és büntetést ítél meg mindkét félnek, majd állásból indítja újra a küzdelmet.
- e. Amikor a versenyző kibontja a fogást és nem lép vissza a küzdelembe, miközben ellenfele guard-ot húz.
- f. Amikor mindkét versenyző egyidejűleg nem visz elég technikai aktivitást a küzdelembe, csak pozíciójukat tartják.
- g. Amikor kiszabadul egy fogásból, feláll, és nem lép vissza a küzdelembe.
Egyszerű büntetést von maga után.
A következő akciók enyhe minősítésű hibák:
Passzivitás
Passzivitás esetén a mérkőzésvezető bíró rámutat a versenyzőre, kimondja a "FOUL" vezényszót és felmutatja a büntetés kézjelét.
Ha a versenyző ezt nem látja, akkor a bíró megérintheti.
Passzivitásnak minősül:
Nem ítélhető passzivitás abban az esetben, ha a versenyző aktívan védekezik az ellenfél front-mount, back-control, side-control vagy north-south pozíciós technikáival szemben.
Nem minősül a harcosság hiányának, ha a versenyző mount vagy back pozícióban van, amig az a technikai pozíció jellemzőit tekintve elfogadható.
Kezek és lábak szabálytalan használata
Kezek vagy lábak szabálytalan használatának minősül:
- Ha egy versenyző belülről ragadja meg ellenfele Gi-felsőjét vagy nadrágját, illetve benyúl a Gi-kabátba, hogy annak egy külső részét ragadja meg.
- Ha a versenyző az ellenfele arcába nyúl.
- A láb szándékos behelyezése az öv alá technikai előny megszerzéséhez.
- Összekapaszkodás nélkül a láb behelyezése a gallér alá.
Egyéb szabálytalanságok
- Összekapaszkodás nélküli földremenetel.
- Az öv használata abban az esetben, ha az nincs megkötve.
- Jiu-Jitsu No-Gi kategóriában, ha az ellenfél támadáshoz a ruházatot szeretné használni.
- (Fehéröveseknél tilos a guard-ba ugrás amíg az ellenfél áll. Ebben az esetben a bíró megállítja a mérkőzést és álló helyzetből kell folytatni a küzdőtér közepéről.)
- Késésért, vagy lassú öltözködését a pást mellett, illetve nem megfelelő öltözet esetén. (Rossz ruházat, kioldódott öv, nyitott Gi. Időhúzásért, ha a versenyző több mint 20 másodpercet fordít ezek megigazítására miután megállították a mérkőzést.)
- Beszélgetés vagy bármilyen hangjelzés (az orvosi vagy biztonsági okon kívül).
- Figyelmen kívül hagyja a bíró utasításait.
- Ha azért hagyja el a küzdőteret, hogy az ellenfél ne fejezhesse be a sweep vagy take down technikát. (Ebben az esetben a pontot meg kell adni.)
- Elhagyja a küzdőteret, mielőtt kihirdetnék az eredményt. (Ebben az esetben legalább egy büntetés jár neki, és minimum egy előnypont az ellenfélnek.)
- A
versenyző által első alkalommal elkövetett súlyos szabálytalanság is "diszkvalifikáció"-val büntetendő.
- Olyan technikák alkalmazása, ami egyértelműen az ellenfél sérüléséhez vezet.
- A küzdőtér elhagyása egy a feladás veszélyével járó technika elől.
- A gerincoszlop feszítése, bármilyen fojtás nélkül. (A fej lehúzása alulról nem minősül feszítésnek)
- Az ellenfél földhöz csapása bármilyen pozícióból (álló guard, vagy álló hátsó kontrol)
- Olyan dobások, melyek eredményeképpen az ellenfél a fejére vagy a nyakára esik.
- Ütés, rúgás, harapás vagy bármilyen sportszerűtlen
/etikátlan/ akció esetén.
Sportszerűtlen viselkedés esetén, ha már nem az első alkalom volt, akkor a bírói testület egyhangú döntése alapján a versenyző kizárható a versenyből. Döntésükről értesíteni kell a főbírót, aki törölteti addigi eredményeit, és visszaveszik a már megszerzett érmét is. Szükség esetén további intézkedéseket tehet a szövetség is. - Ujjak vagy a lábujjak feszítése.
- Láb csavarással történő feszítése, illetve a boka kifelé történő csavarása.
- Az ujjakat belenyomása az ellenfél szemébe.
- Tenyérrel illetve ujjakkal történő fojtás, vagy a légutak szándékos elzárása esetén.
- Amikor a versenyző szándékosan idéz elő olyan helyzetet, amiből az ellenfelét le kéne léptetni.
- Bármi olyan krém vagy kellék használata, ami akadályozná az ellenfelet a tisztességes küzdelemben.
- Ha a versenyző a szabályzatban meghatározott idő alatt nem tudja lecserélni a gi-jét. A TÉRD OLDAL IRÁNYÚ TÁMADÁSA
- Amikor a versenyző az alább felismerhető mozgást hajtja végre, lába keresztezi az ellenfél testének felezővonalát.
- Amikor még egyik versenyző sincs feladást eredményező helyzetben, de az egyik keresztbe teszi a lábát (az alább felismerhető módon), ugyanúgy súlyos vétségnek minősül. Nem szabálytalan, ha a lába szabadon van vagy ha a térd alatt keresztezi a lábat.14. A mérkőzés eldöntésének menete
- Feladás (Submission): A versenyző győzhet a küzdelmi idő lejárta előtt, ha fojtással vagy feszítéssel feladásra kényszeríti az ellenfelét. Ez történhet lekopogással vagy a mérkőzésvezető bíró döntése alapján egy olyan technika következtében, ami a versenyző testi épsége fenyegeti.
Leléptetéssel büntetendő:
A térd szakítása, olyan esetekben történik, amikor az egyik versenyző a combját ellenfele lábszára mögé, saját lábszárát pedig ellenfele térde fölé teszi úgy hogy lábfeje áthalad az ellenfél, hosszanti középvonalán, valamint ebben a helyzetben a versenyző egy befelé irányuló erőt alkalmaz veszélyeztetve, hogy ellenfele lábszára beszorul a csípője és a hónalja közé.A versenyzőnek nem kell kézzel fognia ellenfele lábfejét, ahhoz, hogy az beszorultnak minősüljön. Ha a veszélyeztetett versenyző a támadott lábán tartja a súlyát a lába beszorultnak minősül.A térd veszélyes oldalirányú támadása (a láb keresztezése kívülről feszítéssel vagy bezárt helyzetben):
U18 és felette levő kategóriák tiltott technikái:
- slam
- gerinc feszítése fojtás nélkül
- sarok horog
- térd csavarása feszítés közben
- egyenes lábfejfeszítés és közben elfordulás jobbra
- térd oldalsó feszítése (kívülről átlépve)
- lábfej feszítése
- kani basami / ollódobás
- ujjak feszítése
- földrevitel a gerinc vagy a fej veszélyeztetésével
14. A mérkőzés eldöntésének menete
- Ha mind a kettő versenyző lesérül, és nem tudják folytatni a versenyt, de pontegyenlőség áll fenn és nem lehet eldönteni, hogy melyik versenyző volt az aktívabb, lehet az selejtező vagy döntő, az eredményt véletlenszerű kiválasztással kell eldönteni.
- Ha minden pont és büntetés megegyezik, akkor a bírók döntik el közösen, hogy ki a győztes.
- Ha minden pont megegyezik, akkor az nyer, akinek kevesebb büntetése van.
- Pontegyenlőség esetén az nyer, akinek több előnypontja van.
- A küzdelmi idő letelte után az a versenyző lesz a győztes, amelyiknek több pontja van.
- Feladás (Submission): A versenyző győzhet a küzdelmi idő lejárta előtt, ha fojtással vagy feszítéssel feladásra kényszeríti az ellenfelét. Ez történhet lekopogással vagy a mérkőzésvezető bíró döntése alapján egy olyan technika következtében, ami a versenyző testi épsége fenyegeti.
- "Győzelem ki nem állással"(Fusen gachi) döntést hozza a mérkőzésvezető bíró annak a versenyzőnek a javára, akinek ellenfele háromszori felszólítás és 3 perc várakozás után sem jelenik meg a mérkőzésen.
- "Győzelem visszalépéssel"(Kiken gachi) döntést hozza a mérkőzésvezető bíró annak a versenyzőnek javára, akinek az ellenfele visszalép a küzdelemtől a mérkőzés során.
- Ha az egyik versenyző nem képes folytatni a mérkőzést a mérkőzésvezető bírónak az alábbiak szerint kell megítélni a helyzetet:
- Ha a versenyző a maga hibájából sérült meg, akkor elveszíti a mérkőzést.
- Ha nem lehet megállapítani, hogy ki volt a hibás, a sérült versenyző veszít.
- Ha a sérülést a másik versenyző okozta egy tiltott technikával, akkor elveszíti a mérkőzést, és még diszkvalifikálhatják is.
- Ha az egyik versenyző rosszul lesz a mérkőzés alatt, és nem alkalmas arra, hogy folytassa a küzdelmet, akkor elveszíti azt.
- Orvosi döntés alapján a sérült versenyző, ha tudja, folytathatja a mérkőzést.
- Ha egy versenyző elveszíti az eszméletét vagy elájul, a mérkőzést le kell állítani és azon a napon már nem léphet pástra.
- Ha az egyik versenyző azt állítja, hogy görcsöktől szenved, ebben az esetben a másik versenyzőt kell győztesnek kihirdetni.
- Amikor egy versenyző hányni kezd vagy elveszíti teste alapvető funkciói felett a kontrolt (akaratlan vizelés, hólyag inkontinencia stb.) akkor feladással elveszti a küzdelmet.
- A körmöket rövidre kell vágni.A hosszú hajat fel kell kötni kontyba vagy össze kell fogni.Ha a versenyzőnek van valamilyen bőrbetegsége vagy sérülése, akkor
orvosnak kell véleményeznie, hogy versenyezhet-e.Páston kívül minden versenyző köteles valamilyen lábbelit viselni.A Gi-nek, rushguard-nak tisztának és száraznak kell lennie, nem áraszthat
kellemetlen szagot.
- KOROSZTÁLYOKRA
VONATKOZÓ SZABÁLYOK, KORLÁTOZÁSOK
Az szabályozásban érintett korosztályok:
- MIKRO - U6 - 4/5 évesek (MICRO)
- MIKRO - U8 - 6/7 évesek (MICRO)
- KÖLYÖK - U10 - 8/9 évesek (MIDGET)
- GYEREK - U12 - 10/11 évesek (CHILDREN)
- KADET - U14 - 12/13 évesek (CADET)
- KADET - U16 - 14/15 évesek (CADET)
- U6 - U8 kategóriában: 2 perc
- U10 kategóriában: 3 perc,
- U12-U16 kategóriában: 4 perc Ha az eredmény egyenlő mind a pontokat, mind az előnypontokat tekintve, a bíró dönti el, ki a győztes.
19. Korosztályos súlycsoportok
- U6 - U8 korosztályban: a résztvevőket a tényleges súlyuk szerint össze kell vonni. A
súlykülönbségnek ezekben a csoportokban kevesebbnek kell lennie, mint 3 kiló.
Fiúk és lányok indulhatnak azonos kategóriában, de a szervezőknek törekedniük
kell az azonos nemű kategóriák kialakítására.
- U10 korosztály súlycsoportjai:
- Lányok: -20 kg, -22 kg, -25 kg, -28 kg, -32 kg, -36 kg, -40 kg, +40 kg
- Fiúk: -21 kg, -24 kg, -27 kg, -30 kg, -34 kg, -38 kg, -42 kg, +42 kg U12 korosztály súlycsoportjai:
- Lányok: -22 kg, -25 kg, -28 kg, -32 kg, -36 kg, -40 kg, -44 kg, -48 kg, 48+ kg
- Fiúk: -24 kg, -27 kg, -30 kg, -34 kg, -38 kg, -42 kg, -46 kg, -50 kg, 50+ kg U14 korosztály súlycsoportjai:
- Lányok: -25 kg, -28 kg, -32 kg, -36 kg, -40 kg, -44 kg, -48 kg, -52 kg, -57 kg, +57 kg
- Fiúk: -30 kg, -34 kg, -38 kg, -42 kg, -46 kg, -50 kg, -55 kg, -60 kg, -66 kg, +66 kg U16 korosztály súlycsoportjai:
- Lányok: -32 kg, -36 kg, -40 kg, -44 kg, -48 kg, -52 kg, -57 kg, -63 kg, 63+ kg
- Fiúk: -38 kg, -42 kg, -46 kg, -50 kg, -55 kg, -60 kg, -66 kg, -73 kg, +73 kg,
20. Tiltott technikák:
U6-U10 korosztály számára:
- a kar feszítése
- Fojtás gi-vel (eri jime)
- feladásra kényszerítés a lábak szétfeszítésével
- olyan fojtás, ami a gerincet is terhelheti
- egyenes lábfeszítés
- alkarral fojtás, fojtás a kabátujj segítségével
- guillotine fojtás szemből
- omoplata
- fej húzása háromszögben
- háromszög karral
- guard-ba ugrás
- vese vagy bordák szorítása zárt guard-ban
- csukló feszítése
- egylábas földrevitel (lásd: foto)
- bicepsz vágó nyomása
- lábikra vágó nyomása
- térdlezárás
- lábfej feszítése
- slam
- gerinc feszítése fojtás nélkül
- sarok horog
- térd csavarása feszítés közben
- egyenes lábfejfeszítés és közben elfordulás
- térd oldalsó feszítése (kívülről átlépve)
- lábujjak feszítése
- kani basami / ollódobás
- ujjak feszítése
- földrevitel a gerinc vagy a fej veszélyeztetésével
U12 korosztály számára:
A kar feszítése engedélyezett, de csak jelzésértékkel. A bíró megállítja a technikát, ami "submission"-nak számít.
- olyan fojtás, ami a gerincet is terhelheti
- egyenes lábfeszítés
- alkarral fojtás, fojtás a kabátujj segítségével
- guillotine fojtás szemből
- omoplata
- fej húzása háromszögben
- háromszög karral
- guard-ba ugrás
- vese vagy bordák szorítása zárt guard-ban
- csukló feszítése
- egylábas földrevitel (lásd: foto)
- bicepsz vágó nyomása
- lábikra vágó nyomása
- térdlezárás
- lábfej feszítése
- slam
- gerinc feszítése fojtás nélkül
- sarok horog
- térd csavarása feszítés közben
- egyenes lábfejfeszítés és közben elfordulás
- térd oldalsó feszítése (kívülről átlépve)
- lábujjak feszítése
- kani basami / ollódobás
- ujjak feszítése
- földrevitel a gerinc vagy a fej veszélyeztetésével
U14-U16 korosztály számára - olyan fojtás ami a gerincet is terhelheti
- vese vagy bordák szorítása zárt guard-ban
- csukló feszítése
- egylábas földrevitel ha az ellenfél feje szabadon van
- bicepsz vágó nyomása
- lábikra vágó nyomása
- térdlezárás
- lábfej feszítése
- slam
- gerinc feszítése fojtás nélkül
- sarok horog
- térd csavarása feszítés közben
- egyenes lábfejfeszítés és közben elfordulás jobbra
- térd oldalsó feszítése (kívülről átlépve)
- lábujjak feszítése
- kani basami / ollódobás
- ujjak feszítése
- földrevitel a gerinc vagy a fej veszélyeztetésével
21. Submission U6-U10 korosztályban
Ha a versenyző lekopogja a rajta végrehajtott - a korosztályában szabályos - technikát, a mérkőzést elveszti.
21. Submission az U12 korosztályban
A versenyző elveszíti a mérkőzést, ha rajta karfeszítés technikát hajtanak végre. A karfeszítést nem lehet dinamikusan, erőből megrántani. A bíró megállítja a technika kivitelezését, ha azt veszélyesnek ítéli meg. A technika végrehajtója a mérkőzés győztese.